San Francisco yüz tanıma teknolojisini yasaklayan ilk şehir oldu

0
60

Böylece San Francisco, polis, belediye gibi kurumların vatandaşları teşhis etmek için kullandığı bu teknolojiyi yasaklayan ilk şehir olmuş oldu.

ABD’nin San Francisco şehri, 14 Mayıs Salı günü alınan bir kararla, kamu kurumlarında yüz tanıma teknolojisinin kullanımını yasakladı. Böylece San Francisco, polis, belediye gibi kurumların vatandaşları teşhis etmek için kullandığı bu teknolojiyi yasaklayan ilk şehir olmuş oldu.

San Francisco Denetim Kurulunun yaptığı oylamada 8’e karşı 1 oy ile kabul edilen yasak, ikinci kez oylandıktan sonra resmen kanunlaşacak ve bundan böyle vatandaşların yüz tanıma teknolojisiyle teşhis edilmeleri resmi izne tabi tutulacak. San Francisco denetimcisi Aaron Peskin’ın öncülüğünde kabul edilen Stop Secret Surveillance Ordinance (Gizli Gözetimi Durdurma Yasası) böylesi büyük bir ABD şehrinde kabul edilen ilk yasa. Bunun bir teknoloji karşıtı karar olmadığını söyleyen Peskin, gözetleme teknolojilerinin güvenli ve sorumluluk sahibi bir şekilde kullanılması için bir adım attıklarının ve bu teknolojilerle elde edilen verilerin saklanması sürecine vatandaşların da dahil edilmesinin çok önemli olduğunun altını çizdi.

Irkçı bir teknoloji mi?

Yüz tanıma teknolojisinin tartışılan sonuçları arasında ırkçı önyargıları pekiştirmesi de bir sorun. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, beyaz olmayan bireylerin beyaz bireyler kadar doğru teşhis edilmediğini ortaya koymuştu. Bu da hali hazırda polis tarafından fazladan gözetime tabi olan siyah vatandaşlar hakkındaki önyargıların pekişmesine sebep olarak ırkçılığa katkıda bulunuyor.

En çok kullanan ülke Çin

Yüz tanıma teknolojisi son zamanlarda özellikle Orta Doğu ve Uzak Doğu’da, giderek daha fazla kullanılmaya başladı. Bu teknolojiyi kamu ve özel kurumlarda en çok kullanan ülkeler arasında Çin, Singapur, Malezya ve Birleşik Arap Emirlikleri bulunuyor.

ABD menşeli havacılık şirketi Hermeus, geçtiğimiz hafta başında yaptığı açıklamada, yapılması planlanan uçağın Mach 5 hızına kadar çıkacağını belirtti. Böyle bir uçakla New York ve Paris arası yolculuk, yedi saatten 90 dakikaya düşebilir.

Hermeus yetkilileri proje için gerekli finansal desteğin bir kısmını Khosla Ventures’un sağladığını söyledi ama miktarla ilgili bir bilgi verilmedi. Bu destek Hermeus’un süpersonik uçağın inşasına başlamak için gereken başlangıç teknolojilerine erişmesini sağlayacak.

Başka bir hızlı uçak daha yolda

Üç sene önce Boom Supersonic şirketi de kendi hızlı uçak projesini kamuoyuyla paylaşmıştı. Şirket 2019 Ocak ayı itibariyle 140 milyon dolardan fazla para toplamış durumda ve şirket yetkilileri uçağın 2020’lerin ortalarında kullanılır hale geleceğini belirtiyor. Açıklamaya göre Virgin Group ve Japonya Havayolları şimdiden 30’ar uçak sipariş etti.

Yapım süresince sadece var olan teknoloji ve materyallerden faydalanılacak olmasına rağmen Hermeus’un planladığı uçağın Boom Supersonic’in uçağından daha hızlı olacağı düşünülüyor.


Kaynak:  Tech Crunch

Leave a reply